Andmete import
Andmete import ja olemasolevate andmefailide avamine käib ühtemoodi: põhimenüüst tuleb validaFile->Open data->User file
Avanenud aknas gretl: open file valida all paremal asuvast rippmenüüst sobiv failitüüp ning navigeerida kataloogi, kus andmefail asub. Kuvatakse ainult need failid, mille tüüp on eelnevalt valitud.

-
Võimalikud failiformaadid on
- Gretl datafiles (*.gdt, *.gdtb) - programmi Gretl andmefailid;
- CSV files (*.csv) - komaeraldusega failiformaat;
- ASCII files (*.txt) - tavaline tekstifail;
- Gnumeric files (*.gnumeric) - tabelarvutusprogrammi Gnumeric failid;
- Open Document files (*.ods) - avatud dokumendiformaat (LibreOffice);
- Excel files (*.xls) - Exceli failid, vanem formaat;
- Excel files (*.xlsx) - Exceli failid, uuem formaat;
- Stata files (*.dta) - ökonomeetriapaketi Stata failid;
- Eviews files (*.wf1) - ökonomeetriapaketi EViews failid;
- SPSS files (*.sav) - statistikapaketi SPSS failid;
- SAS xport files (*.xpt) - statistikapaketi SAS failid;
- Octave files (*.m) - matemaatikapaketi Octave (vabavara) failid;
- JMulTi files (*.dat) - aegridade analüüsi paketi JMulTi failid;
- all files (*.*) - aknas kuvatakse kõik failid.
Üldised soovitused
Edukaks importimiseks peavad olema täidetud mõningad nõuded.- Tabelarvutuse või tekstifaili esimesel real peavad olema tunnuste nimetused. Tunnuse nimetus
- peab algama tähega;
- võib sisaldada inglise keele tähestiku tähti, numbreid ja allkriipsu _. Muud sümbolid (näiteks täpitähed) asendatakse importimisel allkriipsuga;
- võib olla maksimaalselt 31 tähemärki.
- Andmed peava moodustama ristkülikukujulise ploki: igas veerus üks tunnus ja igas reas üks vaatlus.
- Andmeveergude arv peab vastama nimega tunnuste arvule.
- Andmed peavad olema numbrilised. Kvalitatiivsed tunnused peavad olema kodeeritud. Kaheväärtuseliste tunnuste kodeerimisel tuleb kasutada 0 ja 1. Kolme- ja enama väärtusega tunnuste korral tuleb kasutada naturaalarve.
- Teatud juhtudel (importimine tekstifailist, Exceli failist) võtab Gretl sisse ka tekstina esitatud kvalitatiivseid tunnuseid (string-valued variable), mis kodeeritakse numbrilisteks. Seda juhul, kui kõik selle tunnuse väärtused on tekstina. Vastav kooditabel kuvatakse peale importimise lõppu ning selle võib salvestada kas eraldi faili või ikoonina (vt salvestamist Ikoonina jooksvas sessioonis). Kuid tekstina esitatud andmete korral on hiljem ebamugav nende tunnuste järgi andmeid filtreerida ja alamvalimeid moodustada.
- Esimeses veerus võivad tekstina olla kas kuupäevad aegridade korral või objektide sildid ristandmete korral. Kuupäevade vormindamist vt jaotises Aegridade import. Siltide maksimaalne pikkus on 15 sümbolit, pikemad lõigatakse lühemaks. Selle veeru nimeks peaks olema vastavalt date või obs.

Peale andmete importimist teavitatakse, et imporditud andmeid interpreteeritakse ristandmetena ning küsitakse, kas on soov anda neile aegrea või paneelandmete intepretatsioon. Kui tegemist on aegridadega või paneelandmetega, tuleb vastata "Yes" ja järgnevalt valida sobiv andmebaasi struktuur (vt jaotisi Aegridade import või Paneelandmete import).
Importimine Exceli failist

Exceli failist importimisel peavad olema täidetud kõik eespool nimetatud nõuded.
Importimisel kuvatakse aken, kus saab määrata, millisel töölehel andmed asuvad ning millisest veerust ja reast alates andmed importida. Juuresoleval pildil toodud näite korral imporditakse andmed lehelt Sheet1 alates teisest veerust ja esimesest reast.
Kui Exceli formaadis andmefail on alla laetud mõnest andmebaasist (Eesti Statistikaameti andmebaas, Eurostat vms), on seal lisaks andmetele tihti ka muu tekst (andmebaasi tabeli nimi, ühikud). Siis tuleb ülearune tekst kustutada ja importimiseks ettevalmistatud fail on soovitav salvestada teise nimega. Originaalfail tuleks alles jätta, sest selles tekstis võib olla kasulikku informatsiooni. Teine võimalus on kogu muu lisainfo tõsta Exceli failis teisele lehele, mida ei impordita.